Deborah Ellis „Djevojčica iz Afganistana“

Živite u uređenoj državi, imate posao, djeca vam idu u školu, obrazuju se, idete na izlete, u kafić, družite se sa svojim prijateljima, a onda sve to uništi grupa fanatika

koja ima političku, a zatim i moć oružja. Ostajete bez posla, jer niste jedan od njih, vaša supruga ne smije na ulicu bez vaše pratnje, a vašim su kćerima zabranili obrazovanje. Ubiti ljudsko biće njima ne znači ništa. Vaš uređeni svijet voljom nečovjeka nestaje u hipu.
Oboje Parvaninih roditelja potjecalo je iz starih, cijenjenih afganistanskih obitelji. Svojim su obrazovanjem ostvarivali visoke prihode. Imali su veliku kuću s dvorištem, parom poslužitelja, televizorom, hladnjakom te automobil. Nooria je imala svoju sobu. Parvana je svoju dijelila s mlađom sestrom, Maryam. Maryam je puno čavrljala, ali je jednako tako mislila da je Parvana prekrasna. U svakom je slučaju bilo prekrasno katkad se maknuti od Noorije. Tu je kuću uništila bomba. Otada se obitelj nekoliko puta selila. Svaki put u sve manji stan. Kadgod kad bi njihovu kuću pogodila bomba, izgubili bi dio svojih stvari. Sa svakom su bombom bivali siromašniji. I sad su živjeli svi zajedno u jednoj maloj sobi. No zlo uvijek može biti gore. Otac obitelji postaje invalid, vlast su osvojili surovi talibani i čini se da za obitelj nema izlaza. A onda hrabra djevojčica Parvani odreže svoju divnu kosu i preobučena u dječaka počinje raditi na tržnici da prehrani obitelj. Nepismenim talibanima prevodi pisma koja primaju i pomaže u drugim poslovima. Iako je posve drugačija, fabula podsjeća na Dnevnik Ane Frank, jer su i u jednoj i u drugoj knjizi ljudi postali taoci misaonih zvijeri, socijalnih luđaka, društvenih manijaka, koji trulež svojih mozgova žele nametnuti cijelom čovječanstvu. Knjiga se, usprkos teškoj temi, čita lako, jer je povremeno začinjena laganim humorom, pa je mogu čitati i školska djeca.

Rat je u Afganistanu trajao već više od dvadeset godina, dvaput dulje negoli je Parvana bila živa. Najprije su Sovjeti ušli svojim velikim tenkovima u zemlju i letjeli avionima koji su bacali bombe na sela i gradove. Parvana se rodila mjesec dana prije nego što su se Sovjeti vratili u svoju zemlju.»Bila si tako ružna beba da Sovjeti nisu mogli podnijeti ostanak u istoj zemlji s tobom«, rado joj je govorila Nooria. »Odjurili su u užasu preko granice, koliko god brzo su ih njihovi tenkovi mogli nositi.“

http://preuzmite-pdf-e-knjige.com/djevojcica-iz-afganistana-download-free-e-book.html

 Preporuka za čitanje

9 komentara za "Deborah Ellis „Djevojčica iz Afganistana“"

Moraš biti prijavljen da bi komentirao.