Negacija ispred glagola i pridjeva

ucenik

Pisanje negacije  uz glagol nikome ne predstavlja problem pa naši autori ispravno i odvojeno pišu; ne volim, ne govori, ne gledaj, uz iznimke; neću, nećeš, neće. U našoj pravopisnoj tradiciji moglo se pisati i neću i ne ću, ali ja dajem prednost prvom obliku jer prema načelu sažimanja  negativan oblik glagola htjeti ne glasi ja ne hoću, nego ja neću.  Ovaj oblik proglašen je ispravnim i u novom pravopisu kojeg su njegovi tvorci u jednoj izjavi nazvali pomirdbenim,  kao da se radi o potpisivanju nekog mirovnog sporazuma nakon dugogodišnjeg ratovanja. Skoro da i jest tako.

No, kako je hrvatski jezik postao 24. službeni jezik Europske unije,  konačno  smo se dogovorili i o hrvatskom pravopisu kako bi  naše knjige, časopisi i udžbenici mogli poštivati jedinstveni standard.

Čitajući radove raznih autora hrvatskog jezičnog područja primjećujem da griješe pri uporabi negacije uz pridjev pa pišu; ne zanimljiva, ne pismena, ne lijep.

Mogu ti tekstovi biti lijepi i zanimljivi, ali djeluju ne pismeno, nego nepismeno. Zato zapamtimo! Pridjevi vezani uz negaciju pišu se kao jedna riječ nezanimljiv, nelijep, nečuven, neponovljiv…

Marija Juračić

13 komentara za "Negacija ispred glagola i pridjeva"

Moraš biti prijavljen da bi komentirao.